Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

  • Anasayfa
  • Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

TOPRAĞIMIZ İÇİN EL ELE TEMASIYLA DÜNYA ANKARA'DA BULUŞUYOR


Birleşmiş Milletler, Dünyadaki Çölleşme ve Kuraklık riskine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için 1994 yılında aldığı kararla, 17 Haziran tarihini "Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü" olarak ilan etmiştir.

Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinin ev sahipliğinde kutlanmakta olan Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri BM ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde 17-22 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara'da kutlanacaktır. Ayrıca yıl boyunca farklı etkinlikler düzenlenecektir.

Bu yıl gerçekleştirilecek etkinlik, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin kabul edilişinin 25. yılına tekabül etmesi sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir.

Bu etkinlikler; farklı ülkelerden devlet başkanları, bakanlar, üst düzey bürokratlar ile yerli ve yabancı misafirlerin katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde gerçekleştirilecek program kapsamında;

Açılış Merasimi,

Yüksek Seviyeli Oturum,

Uluslararası Toprak Kongresi, Çocuklar,

Gençler,

Kadınlar ve STK forumları,

Afrika ülkelerinden katılan yabancı uzmanlara yönelik "Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi"

Teknik Geziler

şeklinde gerçekleştirilecektir.

Ülkemizde gerçekleştirilecek bu etkinliklere kusursuz bir ev sahipliği yapmamız ve bu konuda verilen mesajların halkımıza ve dünyaya duyurulması dolayısıyla eğitim ve bilinçlendirilme faaliyetleri önem taşımaktadır. Bu konuda tüm kurumlarımızın yanında, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesine akredite olan 15 Sivil Toplum Kuruluşumuzun destekleri için şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz.